Edirne

Selimiye Camii

Selimiye Cami Edirne'de bulunan, Osmanlı padişahı II. Selim'in Mimar Sinan'a yaptırdığı camidir. Sinan'ın 90 (bazı kitaplarda 80 olarak geçer) yaşında yaptığı ve "ustalık eserim" dediği Selimiye Camii gerek Mimar Sinan'ın gerek Osmanlı mimarisinin en önemli yapıtlarından biridir. Caminin kapısındaki kitabeye göre yapımına 1568 (Hicri:976) yılında başlanmıştır. Caminin 27 Kasım 1574 Cuma günü açılması planlanmışsa da ancak II. Selim'in ölümünün ardından 14 Mart 1575'te ibadete açılmıştır.

Detaylı bilgi için...

Üç Şerefeli Camii

Sultan II. Murat tarafından 1437-1448 yılları arasında şehir merkezine yaptırılan cami, iri kitlesi ve farklı biçimlerde tasarlanmış dört minaresiyle Edirne siluetine damgasını vurur. Yanındaki Saatli Medrese ve mekteple birlikte külliye oluşturur.

Detaylı bilgi için...

Ali Paşa Çarşısı (Kapalı Çarşı)

Edirneliler'in daha çok Kapalı Çarşı adıyla andıkları Ali Paşa Çarşısı Kanuni Sultan Süleyman'ın son yıllarında dört yıl kadar Sadrazamlık yapan Hersekli Semiz Ali Paşa tarafından 1569 yılında Mimar Sinan'a yaptırılmıştır.

Detaylı bilgi için...

Rüstempaşa Kervansarayı

Kent merkezinde Eski Cami'nin hemen arkasındadır. Kanuni Sultan Süleyman'ın Sadrazamı Rüstem Paşa tarafından,1561'de Mimar Sinan'a yaptırılmıştır. Avlulu bir handır. Dikdörtgen avlunun çevresinde iki kat halinde 102 oda yer alır.

Detaylı bilgi için...

Peykler ve Saatli Medreseleri

Üç Şerefeli'nin kuzeyinde ve bitişiğinde iki ünlü tarihi medrese bulunmaktadır. Bunlardan Peykler Medresesini Fatih Sultan Mehmet yaptırmıştı. Peyk; "Padişahın yanında bulunan hürmetli askerler" anlamına gelir.

Detaylı bilgi için...

Meriç Nehri ve Köprüsü

Balkanlar'ın en büyük nehirlerinden biri olan Meriç, Rila Dağı’nın kuzey eteği yakınlarından çıkar. Ege Denizi’ne dökülür. Meriç, 480 km uzunluğundadır. Başlıca kolları Ergene, Arda ve Tunca'dır. Meriç nehri Türkiye'nin 10. büyük nehridir.
Meriç (Abdülmecit - Yeni Köprü) Köprüsü; Bu köprünün yapımı 1832 yılında Edirne'yi ziyaret eden Sultan II.Mahmut'un emriyle gündeme gelmiştir. O yıllarda burada ahşap bir köprü bulunmaktaymış. Köprünün yapımı bütçe sıkıntıları nedeniyle ancak 1842 yılında Sultan Abdülmecit döneminde başlatılabilmiş ve beş yılda bitirilmiştir.

Detaylı bilgi için...

Saroz İbrice Limanı

Dalış Kulüplerinin olduğu dalış yapabileceğiniz ve özellikle yeni başlayanlar için sığ, sıcak, dalgasız suları tercih sebebiniz olabilir.